Dlaczego rozwód jest grzechem?
Małżeństwo stanowi unikalny i święty związek między jednym mężczyzną a jedną kobietą. Małżeństwo jest Bożym planem i częścią porządku stworzenia. Oznacza połączenie jednego mężczyzny i jednej kobiety w przymierzu i jedności seksualnej, która ma trwać do śmierci. Od momentu ślubu, mąż i żona są w tajemniczy sposób połączeni i stają się jednym ciałem.
Małżeństwo jest tajemnicą Bożą oraz jest obrazem relacji Boga z Jego ludem (Rdz / I Mj 1,27; 2,22-24; Iz 54,5; Oz 2,14-23; Ez 16; Jer. 3:,0). Stanowi również obraz relacji Chrystusa z Jego Kościołem (Ef. 5,21-33).
Małżeństwo nie jest wyłącznie umową między dwojgiem ludzi. W momencie, kiedy dwie osoby zawierają związek małżeński, Bóg sam ich łączy na podstawie ich ślubowania. Dotyczy to także małżeństw niewierzących; małżeństwo niewierzących także jest nierozerwalnym, świętym związkiem, którego nie wolno rozłączyć. Zarówno rozwód wierzącego jak i niewierzącego jest grzechem i złamaniem Bożego Prawa.
Tylko śmierć może oznaczać koniec przymierza małżeńskiego. Dlatego powtórne małżeństwo po śmierci męża lub żony jest dozwolone, pod warunkiem, że mąż lub żona jest wierzącym.
2 Albowiem zamężna kobieta za życia męża jest z nim związana prawem; ale gdy mąż umrze, wolna jest od związku prawnego z mężem. 3 A zatem, jeśli za życia męża przystanie do innego mężczyzny, będzie nazwana cudzołożnicą, jeśliby jednak mąż zmarł, wolna jest od przepisów prawa i nie jest cudzołożnicą, gdy zostanie żoną drugiego męża. (Rz. 7,1-3; por. 1 Kor 7,39)
Oraz:
Żona związana jest tak długo, dopóki żyje jej mąż; a jeśli mąż umrze, wolno jej wyjść za mąż za kogo chce, byle w Panu. (1 Kor. 7,39)
Bóg nienawidzi rozwodu, ponieważ stanowi to atak na Jego plan i intencje dla stworzenia oraz jest złamaniem Jego Prawa (por. np. Wj / II Mj 20,14; Mal 2,14-16; Mat 19,1-11; Mk 10,1-12). Rozwód więc zawsze stanowi bunt przeciwko Stwórcy.
Czy rozwód oznacza koniec małżeństwa w oczach Boga?
Rozwód jest realną możliwością a po rozwodzie małżeństwo już nie istnieje, również w oczach Boga. Rozwód oznacza złamanie i prawdziwe zakończenie przymierza dwojga ludzi, które jest realne. Bóg nie widzi pary po rozwodzie dalej, jako małżeństwa.
Jezus mówi: Co tedy Bóg złączył, człowiek niechaj nie rozłącza (Mat. 19,6). Nie wolno człowiekowi rozłączyć tego, co Bóg złączył. Jezus zabrania czegoś, co człowiek może w rzeczywistości czynić. Zdarza się niestety, że człowiek w realny sposób rozłącza wbrew woli Bożej.
Niektórzy uważają, że małżeństwo po rozwodzie nadal istnieje w oczach Boga, czyli, Bóg nie uznaje rzeczywistości rozwodu. Mówią to na podstawie tekstów takich, jak Mat. 5,32:
A Ja wam powiadam, że każdy, kto opuszcza żonę swoją, wyjąwszy powód wszeteczeństwa, prowadzi ją do cudzołóstwa, a kto by opuszczoną poślubił, cudzołoży. (Mt. 5,32)
Twierdzą, że Jezus nazywa drugie małżeństwo po rozwodzie cudzołóstwem z tego względu, ponieważ pierwsze, mimo rozwodu, nadal trwa. Jednak nie jest to przekonujący argument. Cudzołóstwo oznacza seksualną relację (lub pragnienie jej, por. Mat. 5,28) z kimś, kto nie jest twoją żoną / mężem lub kimś, kto nie może być twoją żoną / mężem. Po rozwodzie małżeństwo już nie istnieje, ale to wcale nie oznacza, że możesz z kimś innym się ożenić. Jedyną właściwą drogą jest powrót do byłej żony / byłego męża. Dlatego seksualna relacja (czyli też nowy związek małżeński) oznacza zawsze cudzołóstwo.
Czy można się na nowo ożenić/wyjść za mąż po rozwodzie?
Rozwód oznacza rzeczywisty koniec małżeństwa, ale nie daje to automatycznej wolności, aby zawrzeć nowe przymierze z kimś innym. Jedyną drogą zgodną z wolą Bożą jest powrót do byłej żony i odnowienie złamanego przymierza, tak jak Bóg sam czynił to z Izraelem (Jer 3; Oz 2).
Powtórne małżeństwo po rozwodzie zawsze stanowi grzech cudzołóstwa, ponieważ oznacza to związek małżeński z kimś, kto nie może być twoją żoną / twoim mężem, gdyż powinieneś wrócić do byłej żony / byłego męża (por. Pwt Pr / V Mj 24,1-4).
Słowa Jezusa są bardzo jasne i jednoznaczne:
11 I rzekł im: Ktokolwiek by rozwiódł się z żoną swoją i poślubił inną, popełnia wobec niej cudzołóstwo. 12 A jeśliby sama rozwiodła się z mężem swoim i poślubiła innego, dopuszcza się cudzołóstwa. (Mk 10,11-12; por. Mt 5:32; Łk 16,18)
Nie tylko ten, kto jest po rozwodzie, grzeszy, jeśli na nowo zawrze małżeństwo, ale też ten, który sam nie rozwiódł się grzeszy, kiedy zawrze małżeństwo z kimś po rozwodzie.
Także tu słowa Jezusa są jasne i jednoznaczne:
A Ja wam powiadam, że każdy, kto opuszcza żonę swoją, wyjąwszy powód wszeteczeństwa, prowadzi ją do cudzołóstwa, a kto by opuszczoną poślubił, cudzołoży. (Mt 5,32)
Innymi słowami, Jezus mówi: kto poślubia kobietę, która jest po rozwodzie nawet nie z jej winy (ponieważ jej były mąż się z nią rozwiódł), jednak, zawierając małżeństwo popełniają oboje cudzołóstwo. To wskazuje na to, że też osoba, która nie była winna rozwodu, nie powinna się na nowo ożenić / wyjść za mąż.
Augustinus 46