Jakiego chleba i jakiego wina należy używać?
Niektóre Kościoły używają przy Wieczerzy Pańskiej normalnego chleba lub bułki, inni używają chleba przaśnego (chleb nie kwaszony), tzw. macy, inne Kościoły zaś używają hostii. Czy Biblia mówi, jakiego chleba należy używać?
Ostatnia Wieczerza była (najprawdopodobniej) wieczerzą paschalną. Prawo Mojżeszowe wymagało, aby chleb używany przy tej wieczerzy nie zawierał zakwasu oraz nie był upieczony ze świeżych ziaren zboża – czyli powinien zawierać ‘stare’ zboże z poprzedniego roku (Ks. Kapłańska / 3 Mojżeszowa 23,10-14).
Niektóre Kościoły, nie używają wina, lecz sok winogronowy. Czynią to zazwyczaj uważając, że chrześcijanin nie powinien pić alkoholu. Czasami zastępują wino też z powodów praktycznych, np. jeśli w zborze są byli alkoholicy, dla których kilka kropel alkoholu może spowodować powrót do alkoholizmu.
Inni natomiast twierdzą, że nie można zastępować wina sokiem winogronowym, ponieważ sam Jezus używał wina.
Pismo Święte nigdzie nie nakazuje, że powinniśmy używać wina przy wieczerzy Pańskiej. W tekstach mówiących o Wieczerzy Pańskiej, Biblia mówi jedynie o kielichu i o owocu winorośli, co oznacza zazwyczaj wino, ale może też oznaczać sok (Ew. Mateusza 25,27-29; Ew. Marka 14,23-25; Ew. Łukasza 22,17-18; 1 Koryntian 10,16; 11,23-25).
W pewnych miejscach na świecie, w sytuacjach misyjnych, może zdarzyć się tak, że chleb i wino są nieznane lub prawie niedostępne. Są też ludzie, którzy mają alergię na pewne składniki, przez co nie mogą jeść chleba lub pić wina. Czy to by oznaczało, że nie mogą oni z tych powodów obchodzić Wieczerzy Pańskiej? W takich sytuacjach należy stosować coś, co funkcjonuje tam jak codzienny chleb.
Znaczenie chleba nie zależy od jego składników, czy jego rodzaju. Istotne jest to, że jest podstawowym elementem codziennego posiłku.
Kiedy Jezus mówi, że jest chlebem życia (Ew. Jana 6,51), nie mówi dokładnie o jaki typ chleba chodzi, czy o jęczmienny czy pszeniczny, czy zawierający zakwas, czy nie. Te szczegóły nie są ważne. Jezus porównuje się do codziennego podstawowego posiłku. Podobnie jak człowiek nie może żyć bez chleba, nie może on też żyć bez Jezusa. Tak jak chleb jest potrzebny do życia fizycznego, tak Jezus jest niezbędny do życia wiecznego.
Pismo Święte nie precyzuje dokładnie jakich elementów powinniśmy używać. Biblia nie opisuje, czy ma to np. być chleb jęczmienny czy pszeniczny. Podobnie nie wskazuje, czy mamy używać czerwonego czy białego, słodkiego czy wytrawnego wina i nie zabrania też używania nie fermentowanego soku owocu winorośli.
Nie ma szczególnego teologicznego znaczenia, czy używamy wina czy soku winogronowego, czy używamy normalnego chleba czy chleba przaśnego. Nie chodzi o substancję chleba i wina, ale o ich teologiczne znaczenie.
Wieczerza Pańska nie jest przede wszystkim dokładnym odtworzeniem oryginalnej wieczerzy Jezusa z uczniami. Wieczerza Pańska ma teologiczne znaczenie i oznacza przede wszystkim pamięć i zwiastowanie śmierci Jezusa Chrystusa za nasze grzechy. Poza tym jest też wyrazem wspólnoty tych, którzy należą do Chrystusa (1 Koryntian 10,16-17, por. 11,20-22).
Czy można całkowicie zastąpić elementy Wieczerzy?
Istnieją wspólnoty, które zastępują te elementy, np. używając chipsów i Coca Coli. Pierwszym pytaniem jest: w jakim celu to czynią? Często jest to element buntu, lub pragnienie bycia innym, alternatywnym, bardziej atrakcyjnym dla młodzieży. To są złe powody, aby w ogóle rozważać zmianę elementów i jest to w dodatku niebezpieczne. Jeżeli zaczniemy łatwo zmieniać elementy tylko dlatego, aby mieć kiedyś coś innego, lub aby być atrakcyjnym, możemy zdecydować o zmianach w nauczaniu Kościoła (co też niestety niektóre Kościoły robią). Biblia nie stara się być atrakcyjna, lecz głosi Słowo Boże, które nie zawsze jest atrakcyjne, kiedy np. mówi o sądzie Bożym.
Pedro Snoeijer, Augustinus 29